ZAKŁAD USŁUG INFORMATYCZNYCH
OPROGRAMOWANIE I USŁUGI DLA FIRM
Oprogramowanie do zdalnej pracy aplikacji w sieci
Winflector to niedrogi, w pełni bezpieczny oraz niezwykle prosty w działaniu serwer terminali pozwalający udostępniać wybrane aplikacje zarówno poprzez sieć lokalną jak i rozległą. Charakteryzuje się przede wszystkim:
  • oszczędnością: zdalna praca poprzez sieć
  • obsługą sieci lokalnej, Internetu oraz łączy dedykowanych, również tych o niskiej przepustowości 
  • aplikacje są uruchamiane na centralnym serwerze - zdalni użytkownicy działają tylko na jej oknach
  • administrator serwera centralnego decyduje, kto i jakie aplikacje może uruchomić 
Serwer terminali Winflector umożliwia zdalne korzystanie z dowolnej aplikacji Windows. Bez zmiany kodu aplikacji można ją udostępnić zdalnym użytkownikom, zachowując jej oryginalny wygląd oraz sposób pracy.

Aplikacje są zainstalowane i skonfigurowane jedynie na komputerze głównym, na którym uruchomia się serwer Winflector. Na komputerach zdalnych (z systemem Windows, Linux, Android lub przeglądarką HTML5)wystarczy zainstalować i uruchomić "lekkiego" klienta Winflector (thin client), dzieki któremu uzyskuje się dostęp do wybranych aplikacji, na
których pracuje się dokładnie tak jak z aplikacją lokalną. Winflector nie korzysta z oprogramowania Remote Desktop Services (RDP, dawniej Windows Terminal Services), RemoteApp czy produktów Citrixa (Citrix XenApp). Co więcej, aplikacje Windows mogą zostać uruchomione na zdalnych komputerach z systemem Linux - bez konieczności korzystania z
oprogramowania Wine HQ.

Przygotowany został także Winflector Console pozwalający na pracę jedynie z 32-bitowymi aplikacjami wykorzystującymi tekstowe środowisko konsoli Windows. Rozwiązanie to jest polecane wszędzie tam gdzie planuje się pracę jedynie na aplikacjach konsolowych ze względu na niskie wykorzystanie zasobów oraz atrakcyjną cenę.

Zdalny pulpit - czy to najlepsze rozwiązanie?

Pulpit zdalny nie zawsze jest optymalnym rozwiązaniem dla użytkownika, który korzysta jedynie z funkcjonalności wybranych aplikacji biznesowych. Winflector jest w takiej sytuacji znacznie lepszym, wydajniejszym rozwiązaniem, ponieważ udostępnia on aplikację w taki sposób, że jej okna widoczne są bezpośrednio na pulpicie lokalnym użytkownika. W ten sposób eliminowany jest stanowiący warstwę pośrednią zdalny pulpit, który tylko utrudnia dostęp do okien programu i korzystanie z jego funkcji oraz zwiększa obciążenie serwera i ruch
sieciowy. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest ograniczenie użytkownikowi możliwości ingerencji w środowisko serwera do funkcji zaimplementowanych przez aplikację, co zwiększa bezpieczeństwo serwera.
Pulpit zdalny sprawdza się natomiast w sytuacji zdalnego zarządzania
komputerem. W takim przypadku z powodzeniem można wykorzystać oprogramowanie VNC lub systemowe Usługi Terminalowe Windows (Terminal Services) przeznaczone dla pojedynczego użytkownika.